n0str0m0

tr.pikaNTnie

sobota, lipca 01, 2006

NOGAS?

nogam.

raz na tydzien mnie opentywa. opentuje? raz na tydzien - gastronomiczna zacma umyslu. jak w transie, malignie jakiej, wbiegam do sklepu i chytam miesa wielki polec. wleke to do domu poplakujac z wscieklosci. na siebie. bo po co mi tyle proteiny niezywej?

tym razem popadlo na jagnie. jagnie...ncom noge. udo konkretnie (jurgens). pretekst cudowny do zakupu denaturatu lub innego taniego wina. flaszki dwie. sziraz z australii. jak mowi floyd - jak sie nie nadaje do picia, nie nadaje sie do gotowania rowniez. sprawdze w domu, musowo dobry bo z plastykowym korkiem, z tych drozszych znaczy sie. druga flaszka jest z internetowej rozwiedki. w podrozach swych witrynowych przeczytalem o winach z nowej zelandii, konkretnie z winnic marlborough.

The image “http://www.wijnplein.nl/images2/nieuwzeeland_marlborough.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

zaintrygowala mnie opinia jednego z krytykow co to wina owe ocenil jako "podobne do kocich sikow na agrescie" dodajac - ze kto raz je poznal, ten wie, ze to z bluzgiem nie ma nic wspolnego. znalazlem sie na musiku. ja tez chce przeciez wiedziec, doswiadczyc agrestu i ten tego tam, z pierwszej... gemby.

polka z nowa zelandia nie jest tania. o czym nie wiedzialem wczesniej, nowy swiat, myslalem, ciagle na winnym dorobku i w cieniu-winia-sow z burgundii, o polskich winach gronowych z zeszlorocznych jablek niewspominajac. zaskoczenie przeradzalo sie w przerazenie, srednia cena wina co salzajerem nie zajezdza waha sie tu w granicach 40-60 zlotych plnskich. wina z malboro (nawet nie king sajz) zaczynaja sie od zlotych 80-ciu. drogo, mysle. dwukrotnie podchodze do stoiska, towar do reki biore, moze macanie flaszek da mi pojecie o obsikanych krzakach i forsy wydawac nie bede musial?

nie dalo. lecz - jak w uwagapiegowatym - ratunek nadszedl wieczorem, gdy juz ze sklepu wyjsc mialem, wzrok padl na stoisko z ofertami tygodnia. z radosci az podskoczylem. pinot noir. 2004. new zealand. marlborough. z przeceny za pol ceny. wychodze ze sklepu obladowany jak wielblad, szklem pobrzekujac.


The image “http://www.liquorama.net/ProductImages/kimc_marl_pin_noir.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.


najsampierw obiecuje zajonc sie tom nogom. sziraza biore pod noz, kolnierz skrawam, korek odszpuntowuje o okruszki sie nie martwiac. zgadlem bowiem poprawnie. "korek kompozytowy" degradujacy w 50 tysiecy lat. ale wino... hmmm... nadaje sie i do tanca i do marynowanca. pikluje nim te koze co ja kupilem. oraz siebie conieco. pobyt w singapurze zmusza do uleglosci wobec zdecydowanej supremacji kulinarnej lokalnych kuchtuff. zaden sos mietowy. nawet rozmaryn, co z "naszych" przypraw ma najwiekszego kopa nie daje rady konkokcjom uzywanym od bliskiego do strasznie dalekiego wschodu. to zmusza do refleksji - i fjurzonu. mieso dziabie niemilosiernie nozem, nacieram sola, pieprzem czarnym, seczuanskim, cayenne, kminem, czosnkiem - wszystko w ilosciach industrialnych. miod mieszam z dirzonkom i prowansalskimi chwastami i na zwloki wylewam. strzykawom naciagam sziraza i szczepie barana zastrzykami raz po razie. reszte wina (co to jeszcze nie wypilem) wylewam do michy dla towarzystwa i juz. pacjent trafia do lodowkowej izolatki na czas kuracji. tak ze dwa dni. dzis wieczorem sie okaze co z tego wyszlo.

wracajac jednak do meritumu, czyli do rzeczy sprawdzonych juz.

The image “http://www.california-wine-shop.de/public/images/666_KCR_PNMar_03_100.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

pierwsze rozczarowanie. wino bez korka? tsk, tsk, tsk...
ano tak. ukrecam wiec zakretke i lekko zniesmaczony biore sie za... wartosc kontrolowac.
znam sie na tym jak udawac znawce, choc prawdziwej wartosci oceny koloru pod swiatlo nigdy nei rozumialem. kolor jak kolor. wino moze byc dla mnie niebieskie czy seledynowe, smaku to nie zmieni. to jednak - oprocz lekkiego bordo - ma w sobie alkoholowe lzy, te co na scianach szklany zostaja oslizgloscia miodowa... tez nie wiem co na ten temat sadzic. takie same lzy zostawialy jabole i perszinki siaropodobne. daje sobie dwa punkty karne za strate czasu na bzdury - choc wiem, ze strata ta taka niedokonca fatalna. wino bowiem zyskuje gdy sie go letko przewietrzy. stad to machanie szklanami, wirowanie plynem. co z tego mam ja? skatalizowany aromat. szklane mam wielka. nos caly w nia wtykam... i NIUCHAM. a jest co. kota znajduje od razu. agrest? zmylila mnie bestia, pomyslalbym, ze rabarbar raczej. pierwszego lyka inchaluje raczej niz pije... "o ty w morde... ale lala... " z braku lepszego wykrzyknika pomagam sobie barejom. malbek, ktory swoim skorzanym aromatem mnie ostatnio hipnotyzowal idzie mentalnie w odstawke. pino nuar z kocim sikiem - to jest to!

zamiast dlugiej recenzi - krotka notka. koncze blogowac, ide kupowac. wino ciagle na przecenie, a ja juz sie w nim za...kocilem.

10 Comments:

At 7/01/2006 4:30 PM, Anonymous Anonimowy said...

Pięknie opisałeś zabiegi na tej jagnięcej nodze. Tak sugestywnie, że czuję, jakby to w moją własną ta strzykawa była wrażana :)
Jagnięcina to najlepsze mięsiwo na świecie. Nie ma tego nazbyt intensywnego zapachu jak wtedy, gdy już podrośnie i się zestarzeje do tego stopnia, by nazwać ją raczej baraniną.
Czy jagnięcina, podobnie jak Pinot Noire, także nowozelandzka?
Jeśli tak, to lepszej na świecie nie ma. Chyba zaczynam zazdrościć Ci tej nogi :)) Wina nieco mniej, bo mnie ostatnimi czasy zauroczyły wina południowoafrykańskie - swoją delikatnością i... ceną :)
A i tak nic nigdy nie dorówna winom z winnic toskańskich. Nie wiem jak Włosi to robią, że w ich winach jest zawsze więcej słońca niż w jakichkolwiek innych :)
Aż dziw bierze, że nie mają koloru roztopionego złota :)

 
At 7/03/2006 9:44 AM, Blogger n0str0m0 said...

wyszlo. tak wyszlo oto: fokaczia + dipy: a to zazikowy, a to anczowiowy a to krim czizowy. szardonej. oliwki. salata z rakiety i truskwek pod winegretem. szampanskoje i gristoje. pyry z wody i jagniecina z sosem winnym + pomidory z sparzone z oliwa i lisciami bazylii. pino nuar, to kocie. bri, kamembert i rokfort. espresso. amaretto i koniaczek. na inny deser nie bylo miejsca. sjesta poobiednia.

p.s. jagniecina smakowo bezbledna (z ogniem piekielnym!), niestety rozowe centrum zaspalo w piekarniku. ale i bez bunkrow bylo... cacy.

 
At 7/03/2006 7:57 PM, Anonymous Anonimowy said...

Zgłodniałam.... :)

Sałata z rakiety i truskawek?
A coż to takiego ta rakieta?
I jak to się robi?
Tylko skrapia winegretem?

 
At 7/03/2006 9:45 PM, Blogger n0str0m0 said...

rakieta to arugula - w kazdym mixie salaciannym sie znajsc powinna kolo szpinaku, czerwonej i rzymskiej... ja dodalem jezcze nieco zwyklego ajsberga pocietego w tasiemki - bo sie okazalo troche malo mixu. to nie zaszkodzilo, choc na ogol staram sie unikac.

truskawki w plasterki dla koloru, winegret lekki, cytrynowo-oliwkowy, z szczypta pieprzu czarnego i soli.

zupelnie niechcaco przebojem dnia obok swiezej bazylii w oliwie (sol, balsam, pieprz) byla wspomniana maczanka z anchowi (kapary, jogurt, rybki z puszki). czasem az zlosc bierze, ze czlek sie nienapracowal - a im smakuje samonajlepiej :)

 
At 7/04/2006 8:01 AM, Anonymous Anonimowy said...

Nie wiedziałam, że do mieszanek sałacianych dodaje się też szpinak.
Lubię szpinak, ale jak Pan Bóg przykazał - zasmażany i z dużą ilością czosnku :) Ale może kiedyś warto spróbować? :)
Z truskawkami musi pięknie wyglądać, a ja jem głównie oczami :))
Arugula u nas do kupienia. Z sałatą rzymską raczej trudno, ale jest karbowana - zielona i czerwona.
Lodowa także.
Lodowej ja również nie lubię mieszać z innymi. Robię z niej natomiast chętnie taką typową włoską "mista" z pomidorami pelati, papryką, biała cebulą, czosnkiem, ziołami i winegretem.
Dobra też z dodatkiem pokruszonego sera feta.
A bazylia w oliwie musi być przebojem - przecież to regularne italiańskie pesto. Kapary + jogurt + fileciki anchowis? Robiłam różne dipy, ale takiego jeszcze nie. To mówisz, że zjadliwe? :)

 
At 7/04/2006 8:27 AM, Blogger n0str0m0 said...

mlode liscie szpinaku sa przemilym materialem salaciannym, bez blanszowania. mile samosob, lub komponowane, np z feta i miodowym winegretem. a nczowis zaskoczyly mnie ta popularnoscia swoja, bo ludzie na ogol gemba kreca, ze zaslony.

bazylii liscie z oliwa odkryto w restauranie srodziemnomorskim... w pekinie. tak tylko raz mozdziezowym tlukiem walniete by ksztaltu nie stracily za bardzo a aromat oddaly. to samo wyczyniano z liscmi mlodego szpinaku... wielce popularne :)

 
At 7/04/2006 10:18 PM, Anonymous Anonimowy said...

Ostatnio zwalczam imperializm i pijam mołdawskie. Za nikłe sumy wyborne, bez cienia siarkowych ulepszaczy i przspieszaczy winka. Maja tez znakomite koniaki. 3-letni o łagodnym, z lekka osmalonym zaciągu, tylko 30 zet.

Barwy i smaki.

Tak trzymaj!

:)

 
At 7/04/2006 10:43 PM, Blogger n0str0m0 said...

konia_k za 30 zlotych? nie moze byc. teraz nie mam juz wymowki.

kupuje bilet.

:)

 
At 7/06/2006 5:05 AM, Anonymous Anonimowy said...

Czesc Nostromo!
Nie bardzo wiem czy to jest odpowiednie miejsce na lapanie Cie ale nie mam innego pomyslu.
We wrzesniu jade z rodzina do Singapuru i planuje tam spedzic poltorej roku. Szukam kontaktu z Polakami.
Czy jestes zainteresowany?
Jesli tak, napisz slow kilka na moj adres:
beba3@gazeta.pl
pozdrawiam serdecznie
Ewa

 
At 7/06/2006 10:44 PM, Blogger n0str0m0 said...

hej :)

"czy to jest odpowiednie miejsce na lapanie Cie"

no przecie :)

pisz tu - a jesli sie wstydzisz mozesz do mnie napisac na n0str0m0@onet.eu

 

Prześlij komentarz

<< Home